Čavanpraš
Popis
Čavanpraš pochází z Himálaje a je starobylou směsí ájurvédských bylin, která obsahuje Amlu (Amalaki) - jeden z nejkoncentrovanějších zdrojů antioxidačního vitaminu C na světě. Zdokonalili jsme tuto recepturu tak, aby chutnala lahodně a pouhá jedna lžička podpořila váš imunitní systém a trávení.
Tento 2 500 let starý ájurvédský recept, na kterém si pochutnávají lidé všech věkových kategorií a dóš, představuje snadný způsob, jak do každodenního jídelníčku zařadit zdravé potraviny, které vyživují tělo i mysl.
Doporučené použití
1 až 2 čajové lžičky denně na lačný žaludek. Těhotné, kojící, osoby s cukrovkou nebo osoby užívající léky by se měly poradit s odborníkem.
Další složky
Amla plod, cukrová třtina, ghí (přepuštěné máslo), med, indický sezamový olej, pepřovník dlouhý plod, sorban draselný (konzervační látka), kardamom mysore semeno, pelyněk španělský kořen, mesua květ, kudzu indický kořen, santalové dřevo, malabarský ořešák list, arjuna kůra, ašvagandha kořen, šatavari kořen, bakopa list, bazilišek posvátný myrobalán plod, hroznovec evropský plod, oddenek zázvoru, kořen lékořice, květ lotosu posvátného, kořen jatamansi, list neemu, plod tribulusu, plod stromu bael indický tinospora stonek, bylina phyllanthus, oddenek zedoary, oddenek cyperusu, kořen elecampanu indického, plod pistácie himálajské, listy leptadenie, kořen boerhavie fíkovník pravý, pupen hřebíčku, listy kasie indické, tuha šafránu pravého.
Kategorie: | Doplňky stravy Now foods |
---|
Čavanpraš je doplněk stravy, který je znám jako zdravotní tonikum, prostředek povzbuzující energii a udržující mládí.
Již dlouho je celosvětově oblíben, pro široké spektrum účinků a oporu našeho zdraví. V Indii je nejprodávanějším bylinným doplňkem.
Čavanpraš je jedním z nejpřednějších ájurvédských bylinných směsí, známých jako “rasáyana“, což je takový přípravek, jenž má schopnost předat kvalitnější vlastnosti tělesným tkáním. Rasa je ryzí část z výživy, kterou získáváme z potravin a áyana dopraví tyto živiny tkáním tak, aby nechřadly věkem a nemocí, ba naopak dosahovaly maximální regenerace.
Takto naplňuje potřebu lidského hledání, jak si udržet tělo bez nemocí a ochránit před stárnutím.
Proto je Čavanpraš považován za celkové tonikum. Směs bylin, cukru, medu, ghí a koření je tak vyvážena, že podporuje celkovou imunitu, především u dýchacího, oběhového a močového systému, zlepšuje paměť a funkci smyslů.
Tento ájurvédský přípravek je často nazýván “elixír života” a objevuje se ve védských textech přes více než 2500 let. První zmínky jsou již z Rgvédu a Mahábháraty.
Čavanpraš je hustý džem hnědé barvy, který chutná sladkokysele s lehkou příchutí koření. Užívá se nejlépe s mlékem nebo s teplou vodou.
Hlavní složkou, vedle dalších bylin, je amalaki (Emblica officinalis), ghí , med a koření. Díky složení je tato marmeláda i samokonzervant.
Legenda vypráví o neduživém světci Čavanovi, který tak dlouho meditoval bez hnutí až byl celý pokryt hlínou tak, že mu probleskovaly jen oči. Královská dcera, která jej náhodně na procházce objevila, po zhlédnutí dvou zářících bodů ze zvědavosti do nich píchla trnem, až z nich vytryskla krev. Světec v návalu zlosti přivolal na jejího královského otce kletbu. Král, když se to dozvěděl , vydal se za stárnoucím světcem pro odpuštění. Světec mu odpustil ale za podmínky, že mu dá svou dceru za ženu. Tak se i stalo. Po nějaké době do světcova domku přišla dvojice božských lékařů, dvojčata Ašvini Kumára a ti mu podali zázračný lék, který světci vrátil mladost a sílu a to tak, že se stal přitažlivým pro ženy a žil dlouhý život plný radosti.
A tak byl tento lék na počest tohoto světce nazván ČAVANPRAŠ.
CHYAWANPRASH, ČAJVANPRAŠ
Ájurvédské tonikum používáno od pradávna k zlepšení mentálního a fyzického zdraví. Protože je jemné, může být používáno všemi lidmi jakéhokoli věku.
Základem čajvanpraše je amalaki – až 80%. Podle Charaka Samhita je originální receptrura složena až ze 42 bylinných ingrediencí. K čerstvému ovoci amalaki se přidávají další suroviny pro svůj synergický účinek, např. ghee, sezamový olej, med, hřebíček, skořice...
Pro sexuální obnovu sil zamíchejte chyavanprash do teplého mléka nebo natřete na toust a užívejte 1-2lžičky denně.
Moderní studie uvádí, že chyawanprash chrání játra a výrazně snižuje hladinu cukru a cholesterol.
• Podporuje zdravý metabolismus
• Vynikající vyživující a omlazující účinek pro mysl a tělo
• Podporuje zdravé plíce a dýchání
• Podporuje správnou funkci imunitního systému
Považuje se za velmi dobrý lék na kašel a nachlazení a je velmi užitečný při plicní tuberkulóze.
Některé další účinky:
Pro omlazení lidí ve stáří.
Výživný i pro malé děti.
Na problémy spojené s hlasem.
Užitečný při různých plicních problémech a infekcích hrudníku.
Užitečný u srdečních problémů.
Užitečný při dně.
Užitečný při nadměrném žízni.
Užitečný při onemocněních močových cest.
Užitečný v problémech souvisejících s reprodukčním systémem.
Užitečný při onemocněních souvisejících s Váta dóšou.
Zlepšuje inteligenci.
Může zlepšit paměť.
Podporuje vytváření lesklé kůže.
Podporuje tvorbu životní síly ódžas, která je základem zdravého imunitního systému.
V ájurvédském systému medicíny se předpokládá, že odjas je podstatou těla. Poskytuje imunitu, sílu, vitalitu.
Pomáhá při udržování celkového zdraví.
Pomáhá při zvyšování dlouhověkosti života a zpomaluje účinky stárnutí.
Zvyšuje sílu a výdrž.
Poskytuje sílu smyslovým orgánům.
Zvyšuje sexuální výdrž u mužů.
Zvyšuje chut k jídlu a trávení.
Zlepšuje pleť.
Podporuje snadný pohyb střev.
Chyawanprash je nutriční bylinný džem, který je v systému ájurvédského lékařství považován pro své revitalizační účinky doslova za „elixír života“.
Ovoce amla – jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů a zdrojů vitamínu C, který svými antioxidačními vlastnostmi prospívají trávicímu traktu, optimální činnosti imunitního systému a komplexní vitalitě tělesných tkání organismu. Přípravek Chawanprash byl odvozen z 2500 let staré ajurvédské receptury. Neobsahuje žádné chemické přísady, ale účinnou, věky ověřenou kombinaci bylinných a rostlinných extraktů.
Sportovci si mohou místo gelů dát na energii lžíci čavanpraš nebo rozmíchat ve vodě (v teplé se lépe rozmíchá) a popíjet.
Obecně se však doporučuje rozmíchat v trošce mléka, jež v ájurvédě slouží jako "nosič".
Složení:
Kurkuma dlouhá, indická tebebuja růžová, zimní třešeň, sezamový olej, santal bílý, šachor hlíznatý, rozinky zelené, punarnava, bolševník velkolepý, silice bambusových vláken, kardamom, oslizák líbezný, modrý leknín, trubač indický, skořicovník čínský, chřest, řimbaba obecná, hřebíček, vrcholák myrobalánový, nesměna cévnatá, betula železná, zelená cizrna divoká, černá cizrna divoká, indický angrešt, kůra skořice, sida srdčitolistá, ghí, povijnice maurská, puerarie hlíznatá, pepř dlouhý, lékořice, cukr, med
DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ:
1-2 čajové lžičky denně, možno rozmíchat v mléce nebo ve vodě
V tantrické Tripuře Rahasje se vypráví následující příběh: „Král se jednou společně se svoji královskou rodinou a doprovodem vydal na výlet do lesa, který byl pověstný jako bydliště význačného mudrce jménem Čjavana.
Mladá princezna při hře se svými družkami došla k něčemu, co vypadalo jako veliké mraveniště. Do jedné díry v něm strčila trn. Vyšla ven krev. Ulekla se a vrátila se ke starším členům rodiny, ale nikomu z nich se nezmínila o své nezbednosti.
Když se všichni navrátili domů, král a mnoho dalších se cítili špatně. Měli podezření, že snad bylo Čjavanovi způsobeno nějaké nechtěné zlo. Vyslali proto výpravu do lesa, aby si vyprosila požehnání. Tato výprava však nalezla mudrce zraněného na oku.
Ten vzkázal králi následující: „Tvá dcera zranila mé oči tím, že vsunula trn do mraveniště, které kolem mne vyrostlo, když jsem byl v samádhi. Jsem nyní stár a bezmocný. Pošli tu nezbedu sem, aby svou chybu napravila a stala se mou pomocnicí.“
Když výprava oznámila tuto zprávu králi, ten začal princezně domlouvat, aby se uvolila a šla vyplnit přání světce. Nakonec šla a žila v lese se svým velmi starým manželem pokročilého věku a pečlivě se starala o jeho pohodlí.
Zvykla si přinášet vodu ze sousedního pramene. Jednoho dne se jí zjevila božská dvojčata, známá jako Ašvinové, a nabídla jí, že jejího starého manžela omladí. Přivedla tedy svého manžela k prameni a čekala na zázrak.
Dvojčata požádala světce, aby se ponořil do vody. Potom se všichni tři současně ponořili do vody. Vynořili se také současně, podobni si sobě k nerozeznání. Pak požádali děvče, aby si vybrala svého manžela. Ona se pomodlila k Bohu, a tak jí bylo umožněno jej poznat.“
O duchovním bypassu už bylo řečeno mnoho. Takový únik do říše ducha, že meditující obroste mraveništěm, ale nikdo ze současných autorů nezmiňuje.
Ve starobylém tantrickém spise, který si pro jeho přejemný výklad poselství bohyně „Abstraktní inteligence“ (Šrí Tripury) oblíbil slavný advaitin Rámana Maháriši, to se světcem Čjavanou nakonec dopadne dobře. Jogín v mraveništi získá za manželku mladou princeznu a ještě sám zázračně omládne. Měsíce či roky strávené v nepohodlném hmyzím podnájmu se mu nakonec vyplatí.
Ne každému z nás se ale poštěstí, aby mu v časech jeho nejhlubšího duchovního bypassu nechtěně vypíchla oči princezna, co jde náhodou kolem. A ještě se jednalo o dívku vskutku vznešené krve, která dokáže svou chybu přiznat a náležitě napravit – laskavostí, pílí a důvěrou v zázrak blahého života.
Ale nezoufejme, raději se sami vydejme na výpravu do hlubokých lesů naší vlastní duše. Třeba zde také spatříme ty známé pichlavé homole. Víme, co vše se v jejich labyrintech skrývá před rájem srdce, na jehož prapor dávní mudrcové vepsali slova: „Nezavrhuj světské, nelpi na svatém“?
.